اخبار و مقالات زلزله ها

شنبه ٢٢ اسفند ،۱۳۸۳

پيش بينی زلزله ها

 

اين مقاله را در شماره اخير مجله آب و نيرو به چاپ رساندم . اگرچه در چاپ آن تلخيص و حذف نام نويسنده و ... اتفاق افتاد ولی با ابرهای زلزله ميتوان زلزله ها را پيش بينی نمود :

 

ابرهاي زلزله و امكان پيشگوئي زمين لرزه

 

محمد كميجاني

 

اگر شما نيز هر روزه سري به وب سايت اختصاصي آقاي شو بزنيد ‘ با عنوان جالب و مهيج آن "" صفحه اختصاصي پيش بيني زلزله "" برخورد خواهيد كرد .

 

اين صفحه داراي يك پنجره خاكستري رنگ است كه عناوين خبرهاي پيش بيني هاي اخير اورا نشان مي دهد و اخرين خبرها حاكي از موارد جالب توجهي است كه خواندن آن براي ما كه در يكي از پر حادثه ترين نقاط جنبا و زلزله خيز جهان - كشورايران - زندگي مي كنيم جالب توجه مي باشد .

عناوين خبرهاي آن صفحه در روز شنبه 19 ديماه 1383 مصادف با 8 ژانويه2005 بدينشرح است :

-         پيام تبريك سال نو ميلادي

-         پيش بيني زلزله 9 ريشتري اندونزي يك موفقيت براي من است

-         پيش بيني يك زلزله 5/4 ريشتري در 75 روز آينده در ...

-         پيش بيني يك زلزله 3/4 ريشتري در روسيه كه اتفاق افتاد

-         پيش بيني دو زلزله 5/5 ريشتري در وانوآتوكه اتفاق افتاد

-         .....

اين زلزله شناس 64 ساله چيني كه نامش ژونگ هائو شو است و در حال حاضر در كاليفرنياي آمريكا زندگي مي كند ‘ ادعا مي كند كه 68 درصد پيش بيني هايش واقعيت يافته و جا دارد كه مسئولين تمام كشورهاي جهان هشدارهايش را جدي بگيرند .

 

وي همچنين اعتراف مي كند كه گاهي دچار خطا در پيش بيني شده است و آنرا ناشي از كامل و دقيق  نبودن پايگاه داده هاي ماهواره اي و هواشناسي ميداند ‘ او در اين رابطه و براي رفع نگراني از احتمال بروز خطا در پيش بيني هاي آتي به متخصصين علوم فضايي و ماهواره اي و هواشناسان متوسل شده است .

آقاي شو كه بخشي از هزينه هاي تحقيقاتي خود را از كمك هاي مالي دخترش كه دانشجوي بورسيه دكتراي انستيتو تكنولوژي كاليفرنيا( كالتك ) ميباشد ‘ تامين مي كند ‘ در وب سايتش از علاقمندان درخواست كمك مالي كرده است .

آقاي شو براي بسياري از زلزله شناسان و ايرانيان علاقمند بامور زلزله و اخبار آن ‘ چهره شناخته شده اي است و با آدرس اينترنتي  http://quake.exit.com  مي توان به وب سايت وي و نوشته ها و مقالات و جدول 50 مورد از پيش بيني هاي وي دست پيدا كرد .

اين دانشمند در تاريخ 25 دسامبر 2003 و يكروز قبل از واقعه ‘ زلزله بم را پيش بيني و به سازمان زمين شناسي آمريكا اطلاع داد ‘ اما آن زمينلرزه ويرانگر در ميان بي اطلاعي ما بوقوع پيوست و خسارات جبران ناپذير جاني و مالي و روحي رواني از خود بر جاي گذاشت .

 

او كه زلزله شناس تجربي است اعتقاد دارد كه بر اساس تئوري دهيدراتاسيون و در اثر نيروي مقاومت اصطكاك سنگهاي ناحيه گسليده ‘ گرماي زيادي توليد مي شود كه باعث تبخير آبهاي بين منفذي سنگها و آب زيرزميني سفره هاي مجاور ميگردد . بخار آب حاصله در آسمان بالاي خط گسل ابري را تشكيل مي دهد كه بنام ابر زلزله ناميده مي شود و مي توان از اين ابر بعنوان پيش قراول زلزله احتمالي ناشي از حركت گسل مورد بحث نام برده و زلزله را پيشگويي نمود .

آقاي شو همچنين در 15 دسامبر سال 2004 با استفاده از تصاوير ماهواره اي در محدوده اي شامل دو كشور اندونزي و هندوستان زلزله اي را با شدت مساوي يا بزرگتر از 5 ريشتر را پيشگويي و اعلام نمود .

 

 

زلزله مزبور در تاريخ 26 دسامبر2004 ( مصادف با سالگرد زلزله بم ) در مناطق جنوبشرقي آسيا بوقوع پيوست و منجر به ايجاد امواج بلند تسونامي ويرانگري شد كه تعداد كشته شدگان آن بيش از 150000 نفر و خسارات غيرقابل برآوردي گرديد .

آقاي شو اعتقاد دارد كه عليرغم پيش بيني زلزله اصلي و پيشلرزه ها و پسلرزه هاي آن در اندونزي و نيكوبار هندوستان ‘ و اعلام آن از طريق رسانه هاي خبري و نوشتاري توسط او ‘ بدليل عدم اطلاع رساني گسترده و بموقع ‘ جامعه جهاني اطلاع چنداني از كارهاي تحقيقاتي انجام شده و احتمال بروز اين خطرات نداشته است و اين فجايع تراژيك اتفاق افتاده است .

او در يكي از مقالات خود كه در اكتبر 1999 نوشته شده و در سميناري در تركيه ارائه شد مي نويسد :

 "كشور چين داراي سابقه تاريخي طولاني است و چيني هاي باستان از 3600 سال قبل زلزله ها را ثبت كرده اند ‘ لذا تشريح كارهايي كه آنان براي پيش بيني زلزله در كوتاه مدت انجام داده اند بسيار مشكل است . اما من ميل دارم كه مثال مشخصي را ارائه دهم و آنهم اينكه يك دانشجوي فعال و علاقمند چيني بنام چانگ هنگ در سال 132 بعد از ميلاد مسيح اولين دستگاه ثبت زلزله را اختراع نموده است .

هنگامي كه دو زلزله بزرگ 8/6 و 9/6 ريشتري منطقه تسينگ تايي استان هبي چين ‘ جان 8064 نفر انسان بيگناه را در 22 مارس 1966 گرفت ‘ نخست وزير وقت آقاي ژائو انلي از دو تن از دانشمندان چيني و مردم خواست تا با استفاده از علوم جديد ‘ روش هاي خارجي و تجربيات تاريخي مردم چين باستان ‘ زلزله هاي بزرگ را پيش بيني كنند .

مردم چين فعاليت زيادي از خود نشان دادند و جمع آوري آن اطلاعات و نتيجه كارها در كوتاه مدت خيلي مشكل بود ولي من نمونه اي از آنها را برايتان نقل مي كنم.

در ساعت 3و 42 دقيقه صبح روز 28 جولاي سال 1976 يك زلزله وحشتناك با شدت 8/7 ريشتر ناحيه فنگ نان تانگ شان استان هبي را در هم كوبيد .

قبل از وقوع زلزله قطار سريع السير شماره 129 بيجينگ – داليان با 1400 مسافر و با سرعت تمام به سمت ايستگاه گويه در نزديكي تانگ شان در حركت بود . در ساعت 3و 41 دقيقه صبح ‘ لوكوموتيوران ناگهان سه كمربند درخشان و نوراني را در آسمان شب مشاهده كرد ‘ او گمان كرد : اين بايد از علائم اوليه زلزله قريب الوقوعي باشد و با همين تصور بلافاصله ترمز خطر را كشيد و قطار با تكان هاي شديدي متوقف شد .

لحظاتي از توقف قطار نگذشته بود كه لرزش هاي بسيار شديد آن زلزله وحشتبار بوقوع پيوست .

تمامي مسافران قطار با اقدام بموقع لوكوموتيورانان ترن ‘ از آن حادثه جان بسلامت بردند .

دو لوكوموتيوران ژانگ يائوون و لئوژنبانگ هستند . "

مطلب زير بوسيله استيو لي گزارشگر خبرگزاري جينگ در 16 نوامبر 1999 گزارش شده است :

پيش بيني زمينلرزه با ابرهاي زلزله ‘ توسط شو براستي موثر و هيجان انگيز است ‘ او بيش از 40 زلزله را پيش بيني كرده و از 1993 تاكنون موفق به فرم دادن به تئوري خود شده و مركزي را براي پيش بيني زلزله تشكيل داده است .

اين مركز در پاسادناي كاليفرنيا و با داشتن ابزارهاي بسيار ساده اي مثل يك كامپيوتر ‘ پرينتر ‘ يك كمپاس ‘ تعدادي نقشه ‘ چند قطعه عكس هوايي و تعداد زيادي تصاوير ماهواره اي و مقالات و گزارشات ‘ بخوبي كار ميكند .

پس از تحقيقات زياد بر روي پيش بيني زلزله در يكصد سال اخير ‘ هنوز هيچ نتيجه رضايت بخشي بدست نيامده است و در آغاز قرن 21 دانش بشري فقيرتر از آن است كه بتواند زمينلرزه را پيش بيني كند .

اما همچنانكه ميدانيد قبل از بروز زلزله برخي تغييرات ظريف به ما اشاره مي كند و اگر ما به اندازه كافي حساس باشيم اين سيگنالها را گرفته و آنها را تقويت كرده وبراي پيش بيني زمينلرزه  بكار مي گيريم .

همه ميدانيم كه حيوانات بدليل قدرت دريافت اين سگنالها و علائم پيش آگهي و شنيدن صداهاي درون زمين ‘ از اغلب زمينلرزه ها جان بسلامت مي برند و اين انسان ناآگاه و ناتوان از درك سيگنالها و علائم ظريف است كه در زير آوارهاي آن جان ميدهد .

ظهور ابرهاي خاص و رشته اي و مارگونه ‘ كاهش و افزايش آبدهي چشمه ها و منابع آبي ‘ افت شديد و يا بالا آمدگي سريع سطح آب زيرزميني در چاهها و مخازن ‘ افزايش و تغيير ناگهاني فشار در چاه هاي نفت ‘ انتشار بوهاي ناشناس و نامطبوع كه ناشي از انتشار گازهاي رادون و آرگون و ... است ‘ برق هاي شديد بدون باران و ... تماماٌ علائمي هستند كه توسط افرادي كه زلزله هاي ويرانگري را تجربه كرده اند ‘ گزارش شده است .

اينها همگي علائم بروز قريب الوقوع زلزله است و جا دارد مورد توجه خوانندگان اين مطلب نيز قرار گيرد .

آقاي شو تئوري ابرهاي زلزله را در يك برنامه مخصوص تلويزيوني خاورميانه بنام" گلوبال ترندز" براي 17 ميليون از بينندگان آن برنامه در اردن و مصر و اسرائيل و ... معرفي نمود .

اگرچه اين تئوري تاكنون توسط جريان هاي اصلي آكادميك كشور آمريكا مورد تائيد قرار نگرفته است ‘ ولي به علت زلزله هاي بزرگي كه اخيراٌ در جهان واقع شده اند ‘ اين نظريه  لحظه به لحظه توجه بيشتري را بخود جلب مي كند .

او اولين پيش بيني اش را در 20 ژوئن 1990 در شهر محل زندگي اش ‘ هانگ-  ژو كشور چين انجام داد .

آنروز او ابر خطي شكل و تنهايي را در آسمان ديد كه دم آن به جايي در شمالغرب اشاره مي كرد ‘ دقيقاٌ 18 ساعت بعد از رؤيت آن ابر يك زلزله 7/7 ريشتري در شمالغرب ايران اتفاق افتاد و منطقه منجيل و رودبار را ويران كرده و 370000 نفر كشته و مجروح بر جاي گذاشت .

پس از اين حادثه بود كه شو عميقاٌ باور كرد كه رابطه نزديكي بين آن ابر و اين زلزله در ميان بوده است ‘ و از اين پس او داستان شگفت انگيزش را درباره پيشگويي زمينلرزه ها آغاز نمود .

ترجمه و گردآوري     محمد كميجاني

دي ماه 1383

منابع :

- وب سايت اختصاصي آقاي شو  http://quake.exit.com

....

Mohammad Komijani
 

[ خانه| آرشيو | پست الكترونيك ]

خانه
آرشيو
پست الكترونيك

پرشين‌بلاگ